Історія кафедри

    Кафедра психології як окремий структурний навчально-науковий підрозділ розпочала свою діяльність із кінця 1984 р. Її завідувач,  к.психол.н., доц. Я.В. Васильєв, сформував творчий колектив викладачів-однодумців. Це проф. І.М.Стариков, доц. Л.Д.Костенко, А.В.Жажков, А.М.Чекмарьов, О.П.Лисенко (на жаль передчасно обірвалися життя В.Л.Поплужного, А.В.Жажкова, А.М. Чекмарьова). Згодом на кафедру прийшли к. пед. н. Н.В.Феоктистова, С.М. Сергєєв, викладачі Т.О. Молчанова, Т.В. Кузнєцова.

В 90 роках минулого століття кафедра психології виконувала звичайні функції з психологічного підготовки вчителів різних спеціальностей по стандартним навчальним планам та програмам. При кафедрі психології одними з перших в Україні  були створені курси практичних психологів на основі другої освіти. Ці курси потім стали основою відділення післядипломної підготовки зі спеціальності «практичних психологів в закладах освіти». За три випуски з цієї спеціальності вийшли  шість кандидатів наук – 4 з психологічних наук: Ю.О.Бабаян, С.В.Пакуліна, О.С Мамешина., Г.М.Кот та 2 з педагогічних наук: І.А.Хазраткулова та Л.М.Олейник. Це вказує на доцільність та ефективність підвищення психологічної підготовки вчителів та викладачів вищих навчальних закладів.

В 1990 р. завідувачем кафедри Я.В.Васильєвим був розроблений перший в Україні навчальний план зі спеціальності «філолог, практичний психолог». Поєднання цих двох спеціальностей довело, що підвищення кількості годин у навчальному плані з психології майбутніх вчителів позитивно впливає на загальний рівень знань та кращу готовність студентів до навчально-виховної роботи в школі. Довгий час навчальна група студентів спеціальності «вчитель української мови і літератури та практичний психолог» була найкращою в університеті та психологи російської та української мови краще писали диктанти ніж такі ж філологи без підвищеної психологічної освіти. З випускників цих подвійних спеціальностей доктором педагогічних наук стала К.Г.Трибулькевич,  кандидатами наук стали 6 викладачів, у тому числі 4 з психології: Г.В.Васильєва., І.М.Хоржевська, Н.Л.Руда., Д.В.Прасол. та  2   з педагогічних наук: К.О.Богатирьов., Г.Ю.Садовая.

Зав. кафедри  доц.. Васильєв Я.В. та проф. Томчук М.І. у дружній бесіді по обговоренню нагальних питань розвитку кафедри психології

З 1999 року кафедрою ліцензовано підготовку фахівців спеціальності «Психологія». Молоді викладачі кафедри психології активно працюють над дисертаційними дослідженнями. Успішно захистила дисертацію у 2002 р. І.С.Литвиненко (наук. керівник Я.В.Васильєв) і у цей же час на кафедру прийшли підполковник запасу, к. психол. н., В.В.Шевченко та викладач В.І.Каневський, він закінчив спецфакультет МДПІ і мав значний досвід у психоконсультативній діяльності.

Д.психол.н., проф. Яценко Т.С. разом із зав. кафедрою психології доц. Васильєвим Я.В. та зав. кафедрою загальної та вікової психології доц.  Литвиненко І.С. обговорюють з ректором проф. Будаком В.Д. стратегічний напрямок розвитку психології на півдні України та в Миколаївському національному університеті ім. В.О.Сухомлинського

Значний якісний крок у розвитку кафедри відбувся після повернення до неї з аспірантур колишніх випускників університету: Ю.О.Бабаян, І.М.Багмет  та Г.В.Васильєва. Молоді кандидати психологічних наук виконували більшу частину навчального навантаження на кафедрі психологія.

У 2003 р. в Миколаївському державному університеті створюється факультет психології, який очолив к.мед.н, доц. Грищенко Г.В. Включену до складу факультету кафедру психології перейменовано на кафедру теоретичної та прикладної психології під безміним керівництвом доц. Я.В.Васильєва. В цей час кафедру поповнює молодий викладач І.М.Кучманич.

Перший декан факультету психології доц. Грищенко Г.В разом з д.психол.н., проф.  Клименко В.В. та д.пед.н., проф. Старіковим І.М. під час творчої дискусії

З виникненням факультету психології стався перший розподіл кафедри психології. Перша кафедра під назвою «Теоретичної та прикладної психології» залишилася  працювати над підготовкою студентів за спеціальністю «Психологія». Друга кафедра «Загальної та вікової психології», яку очолювала доц.І.С.Литвиненко читала курси психології на всіх факультетах окрім факультету психології, у тому числі і у суміжних з психологією спеціалізаціях. На цю кафедру разом з доц. І.С.Литвиненко перейшли професор І.М.Стариков, доцент Л.Д.Костенко та викладач Т.В.Кузнєцова.

На момент розподілу кафедри на дві нові  виглядав таким чином: професор, доктор педагогічних наук І.М.Стариков, доценти Я.В.Васильєв – завідувач кафедри, Г.В.Грищенко – декан факультету, В.В.Шевченко– заст. декана з виховної роботи, І.С.Литвиненко, Л.Д.Костенко, Н.В.Феоктистова, І.М.Хоржевська (Багмет), Г.В.Васильєва, Ю.О.Бабаян, доцент Л.В.Тарасова, викладачі Т.В.Кузнєцова, В.І.Каневський, О.А.Дмітриєв та І.М.Кучманич.

Другий розподіл базової кафедри психології, якою стала кафедра теоретичної та прикладної психології, стався у 2006 р. В тому році була відкрита ще одна кафедра факультету психології – кафедра «Медичної психології та реабілітації», яку очолив декан факультету, к. мед.н., доц. Г.В.Грищенко До цієї кафедри разом з деканом перейшли доц. Г.В. Васильєва та викладач Л.В.Тарасова.

На кафедрі за сумісництвом викладають: д. психол. н., проф.. Томчук М.І., д. психол. н., проф. Клименко В.В., д. психол. н., проф. Яценко Т.С..

Д.психол.н., проф.Томчук М.І.  разом з магістрами психології

Натомість кафедра теоретичної та прикладної психології поповнили два викладачі – О.О.Оселедько. та Є.М.Москаленко. Молоді викладачі кафедри ведуть інтенсивну науково-дослідну діяльність: І.М.Кучманіч та О.О.Оселедько працюють над кандидатськими дисертаціями, теми яких вже затверджені у відділі ВАК.

У 2014 році фахівці з психології об’єднані в одну кафедру психології та включені до складу факультету педагогіки та психології.

Склад кафедри психології на той час був найбільшим за всі роки існування. До складу цієї кафедри входили: д.психол.н. Євдокимова Н.О та Іванцова Н.Б., доценти, кандидати психологічних наук Кучманич І.М., Литвиненко І.С., Мороз Р.А., Чугуєва І.Є., Шевченко В.В., кандидати педагогічних наук Шевчук О.С. та Білюк О.Г., старші викладачі Власов Г.В. та Грушевський В.О., викладачі Кузнецова С.В., Мухіна Л.М., Опанасенко Л.А., Партенадзе О.В., Теглівець Л.В., Дроботун О.В, Задіранова А.В. та Санько К.О.

Кафедра психології активно співпрацює з Інститутом психології імені Г.С. Костюка НАПН України в особі  директора д.психол.н, проф., дійсного члена НАПН України Максименко Сергія Дмитровича

Д.психол.н., проф..Клименко В.В. консультує магістрів психологів

 Д. психол. н., проф., академік НАПН України Яценко Т.С. на практичному занятті зі студентами спеціальності «Психологія»

Д.психол.н., проф. Семиченко В.А. активно співпрацює з викладачами кафедри психології

У 2020 році у зв’язку з реорганізацією університету до кафедри приєднано фахівців із політології та філософії та кафедру перейменовано у кафедру психології та соціальних наук.

Очолює кафедру досвідчений фахівець в області клінічної психології, доктор психологічних наук, професор Савенкова І.І.

На теперішній час до складу кафедри психології та соціальних наук входять доктор психологічних наук, професор Савенкова І.І., доктор психологічних наук, доцент Дідух М.Л., кандидати психологічних наук, доценти Литвиненко І.С., Руда Н.Л., Чугуєва І.Є, Шевченко В.В., кандидат політичних наук, доцент Ярошенко В.М., кандидат філософських наук, доцент Шпачинський І.Л., кандидат наук з державного управління, доцент кафедри Сухорукова А.Л., викладач Куриленко Т.В.

Кафедра є випусковою для напряму підготовки 053 «Психологія» та 052 «Політологія» та забезпечує викладання філософських дисциплін на всіх спеціальностях університету.

У 2022 році у зв’язку з______ кафедру   перейменовано у кафедру педагогіки та психології.

На теперішній час очолює кафедру  доктор педагогічних  наук Кузьменко Ю.В.

До складу кафедри педагогіки та  психології  входять  доктори педагогічних  наук  Ситченко А.Л., Рогальська-Яблонська І.П., Султанова Н.В., кандидат філологічних наук Корнієнко І.А., кандидат філософських  наук Марущак О.В., кандитат  психологічних наук Литвиненко І. С., викладачі  Старченко А.В., Куриленко Т.В.

За час існування кафедри психології (нині – кафедри педагогіки та психології) як самостійного підрозділу, усі викладачі спрямовували свою діяльність на підвищення методичного рівня в напрямку оволодіння кредитно-трансферною системою організації навчання студентів і розвиток у міжнародній науково-дослідній роботі.

Наші випускники знаходять різноманітне застосування своїх знань і вмінь у сферах управління, освіти, бізнесу, медицини, виробництва, силових структур, екстремальних видів діяльності, громадської роботи, спортивної діяльності тощо.

Можна також стверджувати, що орієнтація на майбутнє є головним напрямом діяльності кафедри. Численні дослідження довели, що орієнтація на майбутнє тісно пов’язана з тенденціями до задоволення потреби у самоактуалізації, тому що така особистість спрямована на  самовдосконалення, творчість, позитивні емоції та емпатію.

Історія спеціальності «Політологія» в структурі МНУ ім. В.О.Сухомлинського

Кафедра політології Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського як випускова заснована у вересні 2009 р. шляхом об’єднання кафедри соціально-політичних дисциплін МННІ ОНУ імені І.І.Мечникова та кафедри політології МДУ ім. В.О.Сухомлинського у зв’язку з відкриттям спеціальності «Політологія». Кафедру очолив д. істор. н, проф., М.М. Шитюк.

Кафедра політології була складовим підрозділом Навчально-наукового інституту історії, політології та права. Кафедра політології готувала фахівців-політологів за освітньо-кваліфікаційним рівнем – бакалавр, спеціаліст та магістр на денній та заочній формі навчання. З вересня 2012 р. кафедрою  політології  завідувала доктор політичних наук, професор Н. О. Ніколаєнко. На кафедрі працював кваліфікований і досвідчений професорсько-викладацький колектив: 2 доктори політичних наук, 3 кандидати політичних наук, 3 кандидати історичних наук, 1 кандидат наук з державного управління.

У 2012-2014 рр. кафедра була базою і організатором проведення Всеукраїнської конкурсу студентських робіт з політології. Для забезпечення якісної підготовки студентів-політологів, викладачі кафедри політології постійно працюють над підвищенням свого професійного  рівня, для чого проходять стажування у провідних українських університетах та за кордоном. Значна частина випускників кафедри працює за основним профілем підготовки – в органах державного управління, дослідницьких центрах, політичних партіях, засобах масової інформації.

У 2020 р. у зв’язку з реорганізацією університету кафедра політологія була об’єднана з кафедрою психології, що зараз носить назву – кафедра психології та соціальних наук. Очолює кафедру доктор психологічних наук, професор Савенкова І.І.

На теперішній час до складу кафедри психології та соціальних наук входять доктор психологічних наук, професор Савенкова І.І., доктор психологічних наук, доцент Дідух М.Л., доктор політичних наук, професор Маслов Ю. К., доктор політичних наук, професор Недбай В. В., кандидати психологічних наук, доценти Литвиненко І.С., Руда Н.Л., Чугуєва І.Є, Шевченко В.В., кандидат політичних наук, доцент Ярошенко В.М., кандидат філософських наук, доцент Шпачинський І.Л., кандидат наук з державного управління, доцент Сухорукова А.Л., викладач Куриленко Т.В.

Кафедра є випусковою для напряму підготовки 053 «Психологія» та 052 «Політологія» одного напряму 05 Соціальні та поведінкові науки.

Викладачі кафедри забезпечують викладання циклу фундаментальних дисциплін для студентів-політологів та курсів «Політологія» для студентів університету. При кафедрі функціонує аспірантура зі спеціальності 23.00.01 – «Теорія та історія політичної науки». В межах кафедральної теми науково-педагогічним колективом кафедри проводяться фундаментальні дослідження актуальних проблем історії та теорії політології, спеціальних політичних дисциплін. Результати наукових досліджень впроваджуються в діяльність органів держаної влади, політичних партій та громадських організацій, а також  в навчальний процес при викладанні політологічних дисциплін. За останні роки науковий доробок кафедри складають 10 монографій, біля 20 навчальних посібників, 150 наукових статей. Значні професійні перспективи для викладачів і студентів відкривають міжнародні зв’язки кафедри політології.

Сьогодні кафедра є активним учасником міжвузівського співробітництва у сфері навчально-методичної та науково-дослідної діяльності. Так, тільки за останній рік встановлено наукові зв’язки з університетом «Професор Асен Златаров» (м. Бургас, Болгарія), Інститутом культури і історії німців Північно-Східної Європи (Люнебург/Геттінген, Німеччина) та Національним університетом Узбекистану імені Мирзо Улугбека.

 

ДОЛУЧАЄМОСЯ ДО СВІТОВОГО НАУКОВОГО СПІВТОВАРИСТВА

Наукова діяльність кафедри психології завжди спрямована на вирішення актуальних питань психологічної науки і практики. Результати теоретичних та емпіричних пошуків викладачів і студентів-психологів опубліковані у численних вітчизняних і закордонних монографіях, фахових виданнях, збірниках наукових праць, відзначені грамотами і дипломами різних рівнів.

Починаючи з 2018 р. наукові дослідження викладачів кафедри на чолі із завідувачем кафедри І.І. Савенковою публікуються у виданнях, які входять до міжнародної науковометричної бази Scopus та Web of Science, що свідчить про їх високий науковий рівень та практичну значущість. Світові рецензенти відзначають наукову новизну та вагомість напрацювань наших університетських вчених-психологів і запрошують до подальшої співпраці. Так, наприкінці січня 2019 р. Джессі Райт – секретар редакції Великобританського  Міжнародного журналу клінічних та експериментальних медичних наук (входить до  бази Scopus) запропонував І.І. Савенковій (завідувачу кафедри психології, доктору психологічних наук) стати одним із членів редколегії (у журналі публікуються результати досліджень в галузі медицини та клінічної психології).

Щиро віримо, що з кожною новою публікацією науковців МНУ імені В.О. Сухомлинського у провідних світових журналах співпраця українських і зарубіжних вчених вийде на новий, більш продуктивний рівень!

Познайомитись із результатами досліджень наших викладачів-психологів, які опубліковані у журналі, що входять до бази Scopus, можна за посиланням: http://www.ejgm.co.uk/Large-biological-cycle-duration-in-patients-with-respiratory-organs-disorders,99826,0,2.html

Публікації викладачів кафедри у наукометричній базі Scopus та Web of Science

  1. Savenkova I.I. Large biological cycle duration in patients with respiratory organs disorders / Didukh, M., Mukhina, L., Litvinenko, I. // Electronic Journal of General Medicine. 2018; 15(6): em 83. doi:10.29333/ejgm / 99826. [Електронний ресурс] (наукометрична база Scopus)http://www.ejgm.co.uk/download/large-biological-cycle-duration-in-patients-with-respiratory-organs-disorders-7486.pdf
  2. Savenkova I.I. Chronopsychological mental development dysontogenesis prognosing in preschool children / Didukh, M., Chuhueva, I., Litvinenko, I. // Electronic Journal of General Medicine. 2019; 16(2): em110. doi:10.29333/ejgm/108595. [Електронний ресурс]. (наукометрична база Scopus). http://www.ejgm.co.uk/download/chronopsychological-mental-development-dysontogenesis-prognosing-in-pre-school-children-7513.pdf
  3. Savenkova I.I. Differentiation of time characteristics in subjects with depressive states / Didukh, M., Ruda, N., Hazratova, N. // Electronic Journal of General Medicine. Electronic Journal of General Medicine. 2019; 16(3): em 141. doi:10.29333/ejgm/109436 [Електронний ресурс].  (наукометрична база Scopus) http://www.ejgm.co.uk/download/differentiation-of-time-characteristics-in-subjects-with-depressive-states-7544.pdf
  4. Savenkova I.I. The Study of Individuation Mechanisms and Factors / Didukh, M.,Shevchenko, V., Venger A // International Journal of Applied Exercise Physiology. 2019; Vol 8 (2.1). P. 374 – 381.doi: 1030472/ijaep.v8i2.1.566. [Електронний ресурс].  (наукометрична база Web of Sciencehttp://ijaep.com/Journal/vol.8.2.1.pdf
  5. Savenkova I.I. Psychosomatic unity of human from the position of chronopsycholoqy on the example of ischemic disorders and heart diseases / Didukh, M., Hazratova, N., Snyadanko, I. // Electronic Journal of General Medicine. 2019; 16(6): em157. doi:10.29333/ejgm /114263. [Електронний ресурс]. (наукометрична база Scopus) http://www.ejgm.co.uk/download/psychosomatic-unity-of-human-from-the-position-of-chronopsychology-on-the-example-of-ischemic-7563.pdf
  6. Savenkova I.I. Successful аthlete’s сhronopsychological рrofile / Didukh, M., Litvinenko, I., Mukhina, L., Venger A., Shevchenko, V. // Psychology and Education 56 (3-4), Р.120 – 134. [Електронний ресурс].  (наукометрична база Scopus) http://www.psychologyandeducation.net/pae/successful-athletes-chronopsychological-profile-irina-savenkova-mykola-didukh-iryna-lytvinenko-lyudmila-mukhina-anna-venger-vladimir-schevchenko/
  7. Savenkova I.I. Time factor in psychological profiling of information technology specialists for future career success / Didukh, M., Litvinenko, I., Chuhueva, I. // Journal of Environmental Treament Techniques. 2019; Special Issue on Environment, Management and Economy, Pages: 1041 – 1045.[Електронний ресурс]. (наукометрична база Scopushttp://www.jett.dormaj.com/docs/Volume7/special%20issue/Time%20Factor%20in%20Psychological%20Profiling%20of%20Information%20Technology%20Specialists%20for%20Future%20Career%20Success.pdf
  1. Savenkova I., Didukh M., Khazratova N., Voitsekhovska O. Chronopsychological forecast of nefrourological diseases. EurAsian Journal of BioSciences, 14, 2411-2415 (2020) (наукометрична база Scopus)

Сертифікати мовної компетенції рівня В2

Перемоги студентів спеціальності 053 «Психологія» на ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт

         

ВІТАЄМО З ПЕРЕМОГОЮ  У КОНКУРСІ НАУКОВИХ РОБІТ!

  16 квітня 2021 на кафедрі психології та соціальних наук сталася значна подія. Студентка 5-го курсу, САКОВСЬКА ВІКТОРІЯ,  посіла 1 МІСЦЕ у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт із галузі «Загальна та соціальна психологія», який відбувся на базі Херсонського державного університету. 28 учасників, які представляли 19 університетів України, цього року потрапили до ІІ туру курсу. Приємно зазначити, що  серед них найкращою визнали нашу студентку, яка захищала наукову роботу за темою «ПСИХОЛОГІЧНІ МАРКЕРИ ХІКІКОМОРІ В ОСІБ ЮНАЦЬКОГО ВІКУ В УМОВАХ КАРАНТИННИХ ОБМЕЖЕНЬ». Магістрантка гiднo пpeзeнтувaла результати цікавого наукового дослідження.

Наполегливо і цілеспрямовано йшла Вікторія до цієї перемоги під керівництвом талановитого викладача, професіонала своєї справи, кандидата психологічних наук, доцента кафедри психології та соціальних наук ЧУГУЄВОЇ ІННИ ЄВГЕНІЇВНИ. Вже третій рік поспіль Вікторія Саковська бере участь у Всеукраїнському конкурсі наукових робіт и кожен рік вона отримує призові місця. Це свідчить про ґрунтовну та системну роботу колективу кафедри психології та соціальних наук і особливо   наукового керівника  – Чугуєвої І.Є.- спрямовану на розкриття наукового потенціалу студентів. Вікторія є автором та співавтором  багатьох наукових публікацій, учасником Міжнародних та Всеукраїнських конференцій. А цього року вона стала ще й президентським стипендіатом.

Кафедра психології та соціальних наук щіро вітає Саковську Вікторію та її наукового керівника Чугуєву Інну Євгеніївну із достойною перемогою та бажаємо їм подальших творчих успіхів і нових досягнень!

Вітаємо студентку

4-го курсу спеціальності “053. Психологія” Теслю Аліну, яка гідно представила наш університет у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з почесним 3-м МІСЦЕМ!!! Конкурс відбувся на базі Херсонського державного університету, де Аліна стала призеркою в галузі «Гендерні дослідження», у якій неперевершено представила на всеукраїнський огляд вчених наукове дослідження з теми «ГЕНДЕРНА СПРЯМОВАНІСТЬ ІНТЕРНЕТ-ПРОДУКТІВ З ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПРОБЛЕМАТИКИ».

Вже другий рік поспіль цілеспрямована, наполеглива, завзята та невідступна у своїй меті Аліна займає призове місце!!! А допомагає їй в осягненні таких вершин наукової ниви талановитий, вимогливий професіонал своєї справи – ІННА ЄВГЕНІЇВНА ЧУГУЄВА – викладач кафедри психології та соціальних наук, доцент, доктор філософії в галузі психології.

Аліна є автором та співавтором багатьох наукових публікацій, учасником Міжнародних та Всеукраїнських конференцій, круглих столів, тренінгів та майстер-класів, і щоразу вона значно збільшує глибину власного наукового пошуку, на радість нашої кафедри, плідна робота викладачів якої спрямована на створення таких умов, в яких є можливість для розвитку та розкриття науково-практичного потенціалу студентів-психологів.

Кафедра психології та соціальних наук щиро вітає Теслю Аліну та її наукового керівника Чугуєву Інну Євгеніївну з почесним третім місцем та бажає їм подальших звершень у сучасній психологічній науці!

І знов перемога!!!

Щойно кафедра психології та соціальних наук привітала своїх студенток Саковську В. та Теслю А. з 1-м та 3-м місцями на Всеукраїнському конкурсі наукових робіт з психології, як знов перемога!!!!!!! Цього разу перемогу здобула НІКОЛІНА ОЛЕКСАНДРА, студентка 3-го курсу спеціальності психологія,  яка гідно представила університет у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт та посіла почесне 2 МІСЦЕ. Конкурс відбувався на базі Південноукраїнського національного педаго upгічного університету імені К.Д. Ушинського. Студентка стала призеркою в галузі «Вікова та педагогічна психологія», де представила наукову роботу з теми «ПСИХОЛОГІЧНА ГОТОВНІСТЬ ВЧИТЕЛІВ ДО РОБОТИ ЗА ЗМІШАНОЮ ФОРМОЮ НАВЧАННЯ».

Олександра навчається лише на 3-му курсі, але вона вже впевнено просувається теренами наукового пізнання. Керує цим процесом чуйна, вимоглива та віддана справі РУДА НАТАЛІЯ ЛЕОНІДІВНА – викладачка кафедри психології та соціальних наук, доцент, доктор філософії в галузі психології.

Олександра є молодою науковицею, яка є автором та співавтором  багатьох наукових публікацій, учасником Міжнародних та Всеукраїнських конференцій, круглих столів, тренінгів та майстер-класів. А в  цьому році вона представляла результати свого наукового пошуку в Université de Paris, відомому у світі як Сорбона (Франція).

Слід  зазначити плідну та системну роботу колективу кафедри психології та соціальних наук, спрямовану на розкриття наукового потенціалу студентів спеціальності «Психологія».

Кафедра психології та соціальних наук щиро вітає Ніколіну Олександру та її наукового керівника Руду Наталію Леонідівну з почесним другим місцем та бажає їм подальших звершень у наукових дослідженнях!

Наукові школи

   

          

Виконані науково-дослідні роботи викладачами кафедри

   

Свідоцтва про реєстрацію авторських прав викладачів

     

спеціальність 052 Політологія

Наукова лабораторія DocHUB

Шевченко Володимир Володимирович

 ORCID ID: Шевченко Володимир Володимирович

Google Scholar:  Володимир Володимирович Шевченко

Scopus ID: 57205233404

Emailsheva_1965@ukr.net

Посада на кафедрі: доцент кафедри педагогіки та психології

Науковий ступінь: кандидат психологічних наук (19.00.07 –  педагогічна та вікова психологія)

Вчене звання: доцент кафедри теоретичної та прикладної психології,  2011.

Базова освіта: У 1986 році закінчив Мінське вище військово-політичне  загальновійськове училище, спеціальність за дипломом – офіцер з вищою військово-політичною освітою, вчитель історії та суспільствознавста.

Тема  дисертацій:

  • Кандидатська: «Психологічні особливості військово-патріотичного виховання учнів старшого підліткового та юнацького віку», 2000, Інститут психології ім. Г.С.Костюка НАПН України (19.00.07- педагогічна та вікова психологія).

Навчальні дисципліни, які викладає:

  • Загальна психологія та історія психологія
  • Психологія праці та інженерна психологія
  • Психологія та психодіагностика аномального розвитку
  • Екстремальна психологія та психологія травмуючи ситуацій
  • Військова психологія

Наукова та організаційна робота:

  • Заступник завідувача кафедри психології та соціальних наук;

Наукові та професійні інтереси: Сферою наукових інтересів є психологічна підготовка та готовність до професійної діяльності в екстремальних умовах.

Підвищення кваліфікації: В 2019р. стажування ISMA Business Incubator “New technologies and innovation in higner education. Active teaching and learning.” June 03, 2019  September 04, 2019 (120 hours)  (сертифікат від No.01  22/21  19, Riga, September 04, 2019).

 Основні публікації:

Монографії:

  1. Shevchenko, V.  Psychological problems of  development and socialization  of  person with special needs. Conceptual bases and trends for development of social-economic processes. Monograph. Opole : The Academy of Management and Administration in Opole, 2019. – Str. 269 – 275.
  2. Шевченко В.В. Психологічні особливості прогнозування розвитку осіб з особливими потребами: особистісний аспект / Шевченко В.В.,Мухіна Л.М., – Миколаїв: Іліон, 2019.  – 128с.

Навчально-методичні праці:

  1. ШевченкоВ.В. Вікова психологія. Навчально-методичний посібник. – Миколаїв: Вид-во «Іліон», 2008. – 76с.
  2. Шевченко В.В. Захист Вітчизни. Підручник для навчальних закладів системи загальної середньої освіти, 10 – 11 клас / Бахтін А.М, Василенко С.М., Винограденко Е.В. та інші.– Миколаїв: Атол, 2008. – 514с.
  3. Шевченко В.В. Методологія наукової діяльності.  Навчальний посібник, Вид. 2-ге допов. За ред. Д.В.Чернілевського.  – Вінниця: Вид-во АМСКП, 2010. –С.416-423
  4. Шевченко В.В. Кваліфікаційні роботи з психології /  Руда Н.Л., Кучманич І.М., Мороз Р.А., Опанасенко Л.А. за загальною редакцією Н.Л. Рудої. – Миколаїв: «СПД Румянцева», 2019. – 150 с.

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Шевченко В.В. Проблеми внутрішньо особистісних конфліктів у студентів – майбутніх офіцерів запасу. Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія № 12. Психологічні науки: Зб. Наук. праць. – К.: НПУ, 2006. – № 12 (36) -С.205-212 (фахове видання)
  2. Шевченко В.В. Динаміка деструктивних емоційних станів випускників шкіл в умовах навчання у вищих навчальних закладах. Зб. наук. праць № 47/2. Ч.ІІ. // Державна прикордонна служба України, Національна академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. – Хмельницький: НАДПСУ, 2008. –С.134-138 (фахове видання)
  3. Шевченко В.В. Психологічні проблеми розвитку студентів з особливими потребами. Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами: Зб. Наук. праць. – К.: Університет «Україна», 2007. –С.216-222 (фахове видання)
  4. Шевченко В.В. Вплив темпераменту на професійну діяльність особистості у стресових ситуаціях. Зб. наук. праць № 54. Серія: Педагогічні та психологічні науки / Гол. ред. Романишина Л.М. ¬¬– Хмельницький: Вид-во: Нац. академії Держ. прикордон. служби України ім.Б.Хмельницького, 2010. С. 126-130  (фахове видання)
  5. Шевченко В.В. Психолого-педагогічні умови розвитку особистості в умовах підготовки до професійної діяльності стресогенного профілю. Зб. мат. міжнар. науково-практичної конференції «Актуальні проблеми підготовки фахівців соціальної сфери», м.Хмельницький, Хмельницький інститут соціальних технологій Університету «Україна») 2011. – С.177-181
  6. Шевченко В.В. Психологічні аспекти готовності майбутніх офіцерів до діяльностті у стресових ситуаціях. Науковий вісник Миколаївського державного університету імені В.О.Сухомлинського: збірник наукових праць / за ред. С.Д.Максименка, Н.О.Євдокимової. – Т.2. – Вип.8. – Миколаїв: МНУ імені В.О.Сухомлинського, 2012. С.339 – 344 (фахове видання)
  7. Шевченко В.В. Внутрішньоособистісні конфлікти старшокласників та їх психокорекція. Зб. наук. праць № 63. Серія: Педагогічні та психологічні науки / Гол. ред. ПотапчукЄ.М. –  Хмельницький: Вид-во: Нац. академії Держ. прикордон. служби України ім.Б.Хмельницького, 2012. С. 175-180 (фахове видання)
  8. Шевченко В.В. Психолого-педагогічні засади підготовки психологів до професійної діяльності. Метаріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Роль та місце психолого-педагоігчної підготовки в професійному розвитку та становленні особистості сучасного фахівця в умовах євроінтеграції» – Хмельницький: ХНУ, 2012. – С. 72 – 74
  9. Шевченко В.В. Психологічна характеристика учнів з синдромом дефіциту уваги та гіперактивності. Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції «Деструктивні емоційні стани учнів: генеза, психологічні механізми, профілактика та корекція»/ за ред. М.І.Томчука. – Вінниця: ВОІПОПП, 2012. – 128с.
  10. Шевченко В.В. Врахувння психофізіологічних особливостей майбутніх фахівців при виборі професії. Збірник тез за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції «Формування професійно успішної особистості як ключова детермінанта розвитку сучасної університетської освіти» (23-24 листопада 2012). Миколаїв, МНУ ім. В.О. Сухомлинського /  за заг. ред. В.Д. Будака, О.Є Олексюк. – Миколаїв: МНУ, 2012. – С. 179 – 181.
  11. Шевченко В.В. Психологічна реабілітація військовослужбовців, що перебували у миротворчому контингенті. Науковий вісник Миколаївського державного університету імені В.О.Сухомлинського: збірник наукових праць / за наук. ред. С.Д.Максименка, Н.О.Євдокимової. – Миколаїв: МНУ ім. В.О.Сухомлинського, 2014. – вип. № 2.12 (103). –   С.239 – 244 (фахове видання)
  12. Шевченко В.В. Синдром емоційного вигоряння працівників освіти. Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського. Психологічні науки: збірник наукових праць / за наук. ред. С.Д.Максименка, Н.О.Євдокимової. – Миколаїв: МНУ ім. В.О.Сухомлинського, 2014. – вип. № 2.13 (109). –   С.252 – 257 (фахове видання)
  13. Шевченко В.В. Психологічні проблеми особистісного простору старшокласників. Розвиток особистості в освітньому просторі: психодіагностика, профілактика, психокорекція та формування // За науковою редакцією Томчука М.І // Збірник матеріалів регіональної науково-практичної конференції. – Вінниця: ТОВ «ВІНДРУК», 2015. – С. 154 – 156
  14. Шевченко В.В. Захисні механізми психіки та їх взаємозв’язок з формами агресивної поведінки. В.В.Шевчеко, А.Г.Оганян // Збірник наукових праць Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського. Психологічні науки. № 1 (16), травень 2016. – С. 235 – 239. (фахове видання)
  15. Шевченко В.В. Психологічні особливості впливу ситуативної тривожності на ефективність публічного виступу. В.В.Шевченко В.В., Д.В.Мольченко // Збірник наукових праць Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського. Психологічні науки. № 1 (16), травень 2016. – С. 229-235. (фахове видання)
  16. Шевченко В.В. Мотивація професійної діяльності майбутнього психолога. Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського. Психологічні науки: збірник наукових праць / за  ред. Ірини Савенкової. –  № 1 (17), квітень 2017.– Миколаїв: МНУ ім.В.О.Сухомлинського, 2017.–   С.203-207 (фахове видання)
  17. Шевченко В.В. Криза професійного становлення студента-психолога. Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського. Психологічні науки: збірник наукових праць / за  ред. Ірини Савенкової. –  № 1 (17), квітень 2017.– Миколаїв: МНУ ім.В.О.Сухомлинського, 2017.–   С.207-211 (фахове видання)
  18. Шевченко В.В. Феномен психічного вигорання у студентів психологів. Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського. Психологічні науки: збірник наукових праць / за  ред. Ірини Савенкової. –  № 1 (17), квітень 2017. – Миколаїв: МНУ ім.В.О.Сухомлинського, 2017.–   С.211-216 (фахове видання)
  19. Шевченко В.В. Зв՚язок тривожності з самооцінкою та особливості їх впливу на ефективність публічного виступу. Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського. Психологічні науки: збірник наукових праць / за  ред. Ірини Савенкової. –  № 1 (19), квітень 2018. – Миколаїв: МНУ ім.В.О.Сухомлинського, 2018. –   С.169-173 (фахове видання)
  20. Shevchenko, V. The Study of Individuation Mechanisms and Factors. / Didukh, M., Savenkova I., Venger A // International Journal of Applied Exercise Physiology. 2019; Vol 8 (2.1). P. 374-381. doi: 1030472/ijaep.v8i1.566 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ijaep.com/Journal/vol.8.2.1.pdf (зарубіжне видання, включено до науковометричнoї бази Web of Science)
  21. Shevchenko, V. Successful Athletes Chronopsychological Profile. / Savenkova I., Didukh, M., Litvinenko, I., Mukhina, L., Venger A. Psychology and Education: an interdisciplinary Journal. 2019; V.56, № 3, 120-134p. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://www.psychologyandeducation.net/pae/successful-athletes-chronopsychological-profile-irina-savenkova-mykola-didukh-iryna-lytvinenko-lyudmila-mukhina-anna-venger-vladimir-schevchenko/ (зарубіжне видання, включено до науковометричнoї бази Scopus)

 

Шпачинський Ігор Леонідович


ORCID ID:  Шпачинський Ігор Леонідович
Google Scholar: Ігор Леонідович Шпачинський
EMail: migeya@ukr.net

Посада на кафедрі – Доцент кафедри педагогіки та психології.
Вчене звання – доцент.
Науковий ступінь – Кандидат філософських наук (09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії).

Базова освіта: вища за спеціальністю «філософія».

Тема дисертаціЇ:

  • «Творчий потенціал особистості та його реалізація в умовах трансформації суспільства», 2006р., ПНПУ ім. К. Д. Ушинського, Режим доступу: http://www.disslib.org/tvorchyi-potentsial-osobystosti-i-joho-realizatsia-v-umovakh-transformatsiyi.html

Навчальні дисципліни, які викладає:

  • філософія,
  • філософія освіти,
  • етика ділових стосунків,
  • історія філософії.
  • Теорія пізнання і основи логічного мислення.

Наукова та організаційна робота:

  • Член Ради ветеранів Миколаівського національного університету імені В.О.Сухомлинського, 2019р – по теперішній час
  • Президент Миколаівського міського філософського клубу «Позиція», 2002р – по теперішній час
  • Керівник студентського наукового гуртка «Евристика – філософія творчості», 2007р – по теперішній час

Наукові та професійні інтереси: естетика, філософія творчості(евристика), філософія освіти, філософські засади штучного інтелекту.

Підвищення кваліфікації:

  • В 2016 р.  – Національна академія педагогічних наук України. ДВНЗ «Університет менеджменту освіти». Центральний інститут післядипломної педагогічної освіти. Тема: «Викладачі – тьютори (організатори) дистанційного навчання університетів». Свідоцтво про підвищення кваліфікації СП 35830447/0998-16.
  • В 2019 р. – диплом магістра з відзнакою Одеського національного університету імені І.І.Мечнікова за спеціальністю «філософія» м19№001568.

Основні публікації:

Монографії(розділ):

  1. Шпачинський І.Л. «Методологічний інструментарій цінностей творчої самореалізації у концепціях філософії освіти»// «Гуманітарний потенціал консолідації українського суспільства».- Николаев,:«Илион», 2015, с.192-218.
  2. Шпачинський І.Л. Технології ТРВЗ (Теорії розв’язання винахідницьких завдань) як дієвий інструмент розвитку творчого мислення успішної особистості // Проектуваннята розвиток професійно успішної особистості в умовах освітньовиховного середовища університету: кол. монографія./За заг. ред. В.Д. Будака. –. Миколаїв.: «Іліон», 2017,   С. 311-328с.

Навчально-методичні праці:

  1. Шпачинський І.Л. Філософія освіти. // Навчально-методичний посібник – Миколаїв : Вид-во МНУ, 2018р. – 64с.
  2. Шпачинський І.Л. Філософія. // Навчально-методичний посібник – Миколаїв : Вид-во МНУ, 2018р. – 62с
  3. Шпачинський І.Л. Етика ділових стосунків // Навчально-методичний посібник – Миколаїв : Вид-во МНУ, 2017р. – 68с.
  4. Шпачинський І.Л. Методичні вказівки для проведення занять з дисципліни «Світова культура» Рекомендовано до друку Методичною радою МНУ ім.. В.О.Сухомлинського (Протокол №8 від 13.05. 2020р).) – Миколаїв : Вид-во МНУ, 2020р. – 62с.

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Шпачинський І.Л. Деякі шляхи вирішення парадоксів. //Перспективи . м. Одеса- 2003. – № 4 ( 24).с 14-19
  2. Шпачинський І.Л. Діалектичне мислення як засіб вирішення протиріч // Перспективи. – м. Одеса -2003. – № 1 ( 21). С.22-27
  3. Шпачинський І.Л. Аксіологічні та гносеологічні основи штучного інтелекту// Наукове пізнання: методологія та технологія.- м. Одеса -2004.- №2 (14).с.18-23
  4. Шпачинський І.Л. Розвиток когнітивних здібностей студентів в процесі взаємонавчання // Перспективи . м. Одеса – 2008. – № 4 ( 38).с 158-163
  5. Шпачинський І.Л. Деякі судження щодо поняття економічності мислення// Мультиверсум.-м.Київ, Інститут філософії ім..Г.С.Сковороди. Випуск №78, 2009р.,с.142-151
  6. Шпачинський І.Л. Розвиток творчого потенціалу особистості як один із засобів організації освітньо-виховного середовища в університеті// Науковий вісник Миколаївського державного університету. Миколаїв: Вид.-во МДУ ім. В.О.Сухомлинського.  – Вип.25.- 233 с., с.161-170.
  7. Шпачинський І.Л. Діалектика дотепності. // Науковий вісник Чернівецького університету (філософія),2010р.- випуск № 512-513.-с.122-126.
  8. Шпачинський І.Л. О некоторых философско-эвристическихаспектах в деле создания искусственного интеллекта. // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна, 2010р.- №900-І.-с.61-67.
  9. Шпачинський І.Л. Краса як категорія діалектики. //«Перспективи», – м.Одеса, №1(47), 2010р.– с. 3-9.
  10. Шпачинський І.Л . Розвиток і реалізація творчого потенціалу студентів як один з чинників формування високої духовності особистості. // Науковий вісник Миколаївського національного університетуім.В.О.Сухомлинського, м.Миколаїв: Вид.-во  МНУ ім. В.О.Сухомлинського.  – Вип.35.- 249 с., с.229-236.
  11. Шпачинський І.Л . Творчий потенціал особистості в умовах трансформаційних змін в суспільстві. // Вісник Одеського національного університету, 2012.Том16.Випуск 11.Частина 2, Серія:психологія.- 175с.,с.169-174.
  12. Шпачинський І.Л . Деякі аспекти т.зв. «методологічного інструментарію» сучасної філософії освіти. // //«Перспективи», – м.Одеса, №3(61), 2014р.– с. 98-104.
  13. Шпачинський І.Л . Іронія як інструмент творчості. // «Современные тенденции в науке и образовании / Współczesne tendencje w nauce i edukacji» (Сборник научных статей). Секция 23.Философские науки. ПОДСЕКЦИЯ Эпистемология, философия и методология науки. Краков/Kraków, 2016. С.60-70.
  14. Шпачинський І.Л . Про деякі епістемологічні аспекти поняття «іронія».// Наукові праці : науково-методичний журнал. –Вип. 274. Т. 286. Філософія. – Миколаїв : Вид-во ЧНУ імені Петра Могили, 2016. –с.66-72.
  15. Шпачинський І.Л . Щодо деяких особливостей релігійної складової крос-культурних комунікацій в сучасному українському соціумі. // Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць / Гол. ред. В. М. Вашкевич. – К. : «Видавництво «Гілея», Випуск 127 (№ 12),2017р.
  16. Шпачинський І.Л . Публічна філософія: освітні та соціальні можливості. (у співав.)// «Філософська думка», Київ, 2019р., №1, с.32-33
  17. Шпачинський І.Л . Безпека освітнього середовища в інноватиці вищої освіти. // Журнал «Вища освіта України», №2, 2020р., с. 46-51.

Ярошенко Віра Миколаївна

 

ORCID ID :  Віра Миколаївна Ярошенко

Google Scholar: Ярошенко Віра Миколаївна

EMail: pochtarenko.vera@gmail.com

Посада на кафедрі – доцент  кафедри педагогіки та психології

Вчене звання – доцент

Науковий ступінь – кандидат політичних наук (23.00.02. – політичні інститути і процеси)

Базова освіта: вища за спеціальністю вчитель історії та суспільствознавства, аспірантура (23.00.01 – теорія та історія політичної науки ), докторантура (052 – політологія)

Тема дисертації:

  • кандидатська «Формування гуманістичних цінностей у політичній свідомості молоді», ВАК України від 09.04.2003 р., протокол № 17-11/4(диплом ДК №018332
  • Присвоєно вчене звання доцента кафедри політичних наук  рішенням Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки 23.12.2008р, протокол №6/91 Д (атестат 12ДЦ №022141).
  • Нагороджена Почесною грамотою МОН України 2008 році
  • Нагороджена Нагрудним знаком «Відмінник освіти» 2015 році

Навчальні дисципліни, які викладає:

  • Виборча інженерія
  • Практична політологія та технології політичної діяльності,
  • Гендерна політика,
  • Мас Медіа та політика,

Наукова та організаційна робота:

  • Членкиня вченої ради факультету психології та педагогіки
  • Керівниця та співзасновниця проекту «Школа демократичних лідерів».
  • Членкиня Громадської ради  Миколаївської ОДА з питань захисту прав жінок і дітей.
  • Членкиня правління БФ « Шлях до спасіння».
  • Депутатка Миколаївської міської ради !У скликання

Наукові та професійні інтереси:

Пріоритетні напрямки дослідження базуються на системному моделюванні інституту демократичної громадянськості, використанні політико-аксіологічного і політико-діяльнісного підходу, інституціонального підходу   до розвитку особистості як громадянина, сучасних методах математичної статистики.

Підвищення кваліфікації:

  • В 2020 р. пройшла підвищення кваліфікації у Сумському державному університеті (м. Суми, Україна) за програмою «Особливості застосування інструментів Microsoft Jffice 365 для організації дистанційного навчання в закладах освіти(сертифікат за № СП№05408289/1472\20 від 15.07.20)

Основні публікації:

Монографії:

  1. Монографія (колективна, розділ) – Youth involvement in civil society development: current state and prospective trends. – Monograph 31/ Publishing House of Katowice School of Technology- Katowice, Poland, 2020. P.150-156

Навчально-методичні праці:

1.Ярошенко В.М. Жінки і політика/ Навчально-методичні матеріали. – Вип.74. –  Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили, 2007. – 56 с

2.Ярошенко В.М Організаційне забезпечення функціонування органів місцевого           самоврядування Навчально-методичні матеріали. – Вип.74. –  Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили, 2007. – 82 с

3.Політична енциклопедія. Редкол.:Ю.Левенець(голова), Ю.Шаповал(заст. голови) та ін.:Парламентське видавництво. 2012. – 808 с. С.263.С.346..( у співавторстві)

4.Енциклопедичне видання «Новітня політична лексика (неологізми. Оказіоналізми та інші новотвори») / [І. Я. Вдовичин, Л. Я. Угрин, Г. В. Шипунов та ін.]; заг. ред. Хоми Н. М. – Львів : «Новий Світ-2000», 2015. – 492 с. (у співавторстві).

5.Енциклопедичне видання «Сучасна політична лексика : навч. енциклопед. словник-довідник / [І. Я. Вдовичин, Л. Я. Угрин, Г. В. Шипунов та ін.]; за наук. ред. Хоми Н. М. – Львів : «Новий Світ-2000», 2015. – 395 с. (у співавторстві).

6..Бегліца В.П., Ярошенко В.М. Політична етика: [навчальний посібник] .-Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. Петра Могили, 2015. – 400с.

7.Історія політичної думки: підручник/ за заг. ред.. Н.М.Хоми  [І.В.Алєксєєнко, Т.В.Андрущенко, О.В.Бабкіна та ін.].–Л. : «Новий світ -2000», 2016. – 1000 с. С.779-813.- ( У співавторстві тема 47-Політичні ідеї представників фемінізму).

8.Історія політичної думки: підручник у 2-х томах /за заг. ред. Н.М.Хоми 1Т.В.Андрущенко, О.В.Бабкіна, І. Ю. Вільчинська та ін.1. –Львів. : «Новий  світ-2000», 2017 – 2-е вид.перероб.і доп 1т: Від зародження до поч. ХХ ст. 404 с. (співавтор). .- ( У співавторстві тема 47-Політичні ідеї представників фемінізму).;

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Ярошенко В.М.Формування демократичних цінностей у політичній свідомості молоді/ Актуальні проблеми внутрішньої політики.-2004.-Вип.3.-С. 160-168.
  2. Ярошенко В.М.Державна молодіжна політика в Україні/ Сучасна українська політика: Політики і політологи про неї. – Випуск 6. – Київ-Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили, 2004.-С.192-202..
  3. Ярошенко В.М. Аналіз гендерної політики на Миколаївщині/ Наукові праці: Науково-методичний журнал. – Т.33. – Вип. 20. – Політичні науки. – Миколаїв: Вид-во МДГУ ім.. П. Могили, 2004. – С. 44-49
  4. Ярошенко В.М. Відповідальність як політична цінність/ Сучасна українська політика: Політики і політологи про неї. – Випуск 7. – Київ-Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили, 2005.-С.430-438.
  5. Ярошенко В.М. Вплив геополітичного простору на політичну свідомість української молоді/ Наукові праці: Науково-методичний журнал. – Т.54. – Вип. 41. – Політичні науки. – Миколаїв: Вид-во МДГУ ім.. П. Могили, 2006. – С. 35-40.
  6. Ярошенко В.М. Вплив ринкових відносин на функціонування політичних інститутів в Україні/ Сучасна українська політика: Політики і політологи про неї. – Випуск 9. – Київ-Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили, 2007.-С.155-166.
  7. Ярошенко В.М. Утвердження громадянськості в умовах демократичної трансформації сучасного українського суспільства/ Держава і право. Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 35.– К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького  НАН України, 2007. –624-630.
  8. Ярошенко В.М. Проблеми громадянськості в умовах демократичної трансформації українського суспільства/ Наукові праці: Науково-методичний журнал. – Т.54. – Вип. 41. – Політичні науки. – Миколаїв: Вид-во МДГУ ім.. П. Могили, 2007. – С.46-50.
  9. Ярошенко В.М. Сучасні українські партії: потреба у внутрішній партійній демократизації/ Політична реформа очима експертів: значення публічних консультацій. К.: Український освітній центр реформ, 2007. – С.134-145.
  10. Ярошенко В.М.Політико-правове забезпечення інституту власності в Україні/ Сучасна українська політика: Політики і політологи про неї. – Випуск 13. – Київ-Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили, 2008.-С.93-108
  11. Ярошенко В.М. Польща і Україна в умовах стратегії руху Європи до інформаційного суспільства/ Матеріали Y Міжнародної наукової конференції «Шляхи становлення незалежності Польщі і України: минуле, сучасне, майбутнє», 15-16 листопада 2008 р. / Укладач І.В.Баладинська. – Житомир. – 324с. С.285-293.
  12. Ярошенко В.М. Помаранчева революція 2004 р. в Україні як факт та інтерпретація  в політичній історії./ Наукові записки . Серія «Політичні науки». «Демократичний транзит в Україні: підсумки електорального циклу 2004-2007 рр.» . – Острог: Видавництво Національного університету «Острозька академія». – Випуск 3. – 2008. – 266 с., С. 63-74
  13. Ярошенко В.М. Роль історизації у формуванні раціональної громадянськості особистості в сучасній Україні// Політичний менеджмент – Український центр політичного менеджменту. – №5, –  с.198. С. 59-66.
  14. Ярошенко В.М. Через громадянську компетентність до зміцнення Конституції України/ Матеріали науково-практичної конференції «Соціокультурний розвиток Причономорського регіону: європейський контекст, 21 жовтня 2009 Миколаїв -2009.: Вид-во МДГУ ім.Петра Могили.2009. С16-19.
  15. Ярошенко В.М. Особистісно-орієнтований підхід до розвитку громадянськості української молоді/ Сучасна українська політика: Політики і політологи про неї.. – Київ-Миколаїв: Вид-во «Український центр політичного менеджменту», – Випуск 16. -452 с. С.176 -182.
  16. Ярошенко В.М.. Громадянська компетентність у зміцненні Конституції незалежної України/ Сучасна українська політика: Політики і політологи про неї. – Випуск 19 – Київ-Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. П.Могили, 2010. С145-152.
  17. Ярошенко В.М.Гендерні аспекти проблем управління у політичній сфері/ Наукові праці: Науково-методичний журнал. – Вип.137. Т.149. Політологія. Миколаїв Вид-во ЧДУ ім.Петра Могили, 2010. –С.88-94.
  18. Ярошенко В.М.. Виховання здорової української нації у контексті ідеї громадянськості/ Сучасна українська політика.-К. Вид-во «Центр соціальних комунікацій»,  -Вип.22. -422 с., С.217-227.
  19. Ярошенко В.М. Громадянське суспільство – теорія та практика/ Наукові праці: Науково-методичний журнал. – Вип.137. Т.150. Політологія. Миколаїв Вид-во ЧДУ ім.Петра Могили, 2011. –С.101-109.
  20. Ярошенко В.М .Проблема моральної самоідентифікації сучасних українських громадян/ Наукові праці: Науково-методичний журнал. – Вип.163. Т.175. Політологія. Миколаїв Вид-во ЧДУ ім.Петра Могили, 2011. –136 с. С.122-128.
  21. Ярошенко В.М. Транспарентність та відкритість влади як умова становлення інституту демократичної громадянськості /Наукові праці: Науково-методичний журнал. – Вип.170.Т.182. Політологія. Миколаїв Вид-во ЧДУ ім.Петра Могили, 2012. –140 с. С.85-913.
  22. Ярошенко В.М..Мовно-політичний компонент становлення інституту демократичної громадянськості в Україні/ Наукові праці; науково-методичний журнал . – Вип.199. Т.211. Політологія. – Миколаїв; Вид-во ЧДУ ім..Петра Могили, 2012.- 168. С.136-140
  23. Ярошенко В.М.., Беглиця В.П..Роль публічних консультацій у прийнятті політичних рішень- \ «Наукові праці: науково-методичний журнал. – Вип.236, тТом248.Політологія.- Миколаїв :Вид-во ЧДУ ім.. Петра Могили, 2014. С.64-70.,
  24. Ярошенко В.М..Символічна політика та символи в інформаційно-комунікативному просторі: аспекти впливу. Вип.236, тТом248.Політологія.- Миколаїв :Вид-во ЧДУ ім.. Петра Могили, 2014. С.28-33,»,
  25. Yaroshenko V. The Role of Moral Default in Political Nation Forming Process in Ukraine (end of 2013 – beginning  of 2014 years)| «Ukraine 2014 – a test of national spirit». / EUROPEAN JOURNAL OF TRANSFORMATION STUDIES.  / by Europe Our House – Tbilisi. – Vol. 2, No. 1 – 2014. 88 p.  47- 52.
  26. Ярошенко В.М. Становлення інституту демократичної громадянськості в Україні з врахуванням  символічної складової./“Studia Politologica Ucraino-Polona”: Studia Politologica Ucraino-Polona. Випуск 5. – Житомир-Київ –Краків: ФОП Євенок О.О.,2015. -312 с. С.122-133.
  27. Ярошенко В.М .Європейські стандарти паритетної демократії: завдання для української євроінтеграції/ Наукові праці: науково-методичний журнал. –Вип. 272. Т.284 .Політологія. – Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. Петра Могили, 2016. -92с. С76-80.
  28. Ярошенко В.М.Гендерні дослідження політичного лідерства/ Наукові праці: науково-методичний журнал. –Вип. 261. Т.273.Політологія. – Миколаїв:Вид-во ЧДУ ім Петра Могили, 2016. -124с. С23-28.
  29. Ярошенко В.М. Політична відповідальність як чинник забезпечення демократичного розвитку в Україні/ Наукові праці: науково-методичний журнал. –Вип. 272. Т. 284.Політологія. – Миколаїв:Вид-во ЧДУ ім Петра Могили, 2016. -124с. С58-63.
  30. Yaroshenko V. Сivil competence as a condition of  formation of ukrainian political nation/ EUROPEAN POLITICAL AND LAW DISCOURSE. 3, No. 3 – 2016.192 p.  P. 78-83.
  31. Ярошенко В.М .Взаємообумовленість підвищення політичної і громадянської відповідальності та становлення інституту демократичної громадянськості в Україні                  |EUROPEAN POLITICAL AND LAW DISCOURSE. Vol. 4 No.3. 2017. 274 p.  P. 143-152.
  32. Ярошенко В.М. Громадянська політична культура : функціональна роль в Україні./Наукові праці: наук. журн. / Чорном нац. ун-т ім. Петра Могили;  ред. кол.: Іванов М.С.(голова) [та ін.} – Миколаїв, 2017.- Т. 297. Вип.285. – 120 с. – (Політологія).С.58-64.
  33. Ярошенко В.М. Вплив мережевої комунікації на динаміку становлення інституту демократичної громадянськості в Україні/Наукові праці: наук. журн. / Чорном нац. ун-т ім. Петра Могили; ред. кол.: Іванов М.С.(голова) [та ін.} – Миколаїв, 2019.- Т. 297. Вип.286. – 120 с. – (Політологія). С.48-54.
  34. Ярошенко В.М. Партнерська співпраця інститутів влади та інституту освіти у покращенні якості життя лі.тніх громадян/ Наукові праці: наук. журн. / Чорном нац. ун-т ім. Петра Могили; ред. кол.: Іванов М.С.(голова) [та ін.} – Миколаїв, 2019.- Т. . Вип. . – 120 с. – (Політологія). С. 53-61.
  35. Ярошенко В.М. Сприяння реалізації соціальної політики забезпечення якості життя літніх громадян Наукові праці: наук. журн. / Чорном нац. ун-т ім. Петра Могили; ред. кол.: Іванов М.С.(голова) [та ін.} – Миколаїв, 2019.- Т. . Вип. . – 120 с. – (Політологія). С. 42-51.
  36. Ярошенко В.М. «Роль територіальної громади у становленні інституту демократичної громадянськості в Україні» – Наукові праці Донецького національного університету ім Василя Стуса (м.Вінниця) – №4, 2019 p . P. 69-74.
  37. Ярошенко В.М..«Efficiency of the student self-governance in promoting the institute of democratic citizenship in Ukraine» European political and law discourse. 6, No. 4 – 2019. 271p. P. 69-74.
  38. Yaroshenko V Preservation of public health in the experience of the educational center “University of the third age” EUROPEANPOLITICALANDLAWDISCOURSE. 6, No. 1 – 2019. 130 p. P. 95-99.
  39. Yaroshenko V «Pecullarities of the student self-government in  Ukraine and in Poland:prospects for  cooperation» European political and law discourse. 7 No. 2 – 2020. 382 p. P. 241-248.

Султанова Наталія Вікторівна

  1. Посада – завідувач кафедри педагогіки та психології.
  2. Освіта – вища (Херсонський державний університет). Спеціальність – соціальна робота. Кваліфікація – Управління персоналом. Керівник персоналу. Соціальний працівник.
  3. Науковий ступінь – доктор педагогічних наук із спеціальності 13.00.01 –  загальна педагогіка та історія педагогіки.
  4. Стаж роботи – 5 років у Державному комплексі соціальної реабілітації дітей-інвалідів (завідувач методичним кабінетом), 9 років – у МНУ імені В.О.Сухомлинського, загально-педагогічний – 16 років,.
  5. Наукова діяльність. Коло наукових інтересів: історія соціальної педагогіки та соціальної роботи; соціально-педагогічні та реабілітаційні технології.
  6. Публікації. У переліку публікацій понад 90 наукових праць, зокрема навчально-методичний посібник «Етика соціально-педагогічної діяльності» (2013), навчальний посібник «Діяльність інтернатних закладів освіти в Україні (друга половина ХХ століття)» (2018), методичні посібники у співавторстві «Рекомендації щодо застосування реабілітаційних методик у роботі центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів» (2012), «Гендерна рівність та протидія насильству» (2015), одноосібна монографія «Соціальне виховання дітей в інтернатних закладах освіти України (друга половина ХХ – початок ХХІ століття)» (2018), колективні зарубіжні монографії (2018, 2019) та інші навчально-методичні й наукові видання.
  7. Контактна інформація: sultanovanv@ukr.net
  8. Викладає дисципліни: Технології соціальної роботи; Інклюзивна освіта; Менеджмент соціально-педагогічної роботи; Методика проведення тренінгів; Етика соціально-педагогічної діяльності.
  9. На даний час є Головою Центру забезпечення якості освіти в МНУ імені В.О. Сухомлинського та керівником постійно діючої комісії.

Рогальська-Яблонська Інна Петрівна

Посада – професор кафедри педагогіки та психології.

Науковий ступінь – доктор педагогічних наук (2009).

Вчене звання – професор (2011).

 Стаж роботи – загальний – 30 років, науково-педагогічний – 20 років.

Освіта – Уманський державний педагогічний інститут імені П.Тичини (1993-1997 рр.).  Педагогічний факультет. Кваліфікація: «викладач педагогіки та психології».  Докторантура Уманського державного педагогічного університету  імені П.Тичини (2004 – 2007 р.р.) за спеціальністю 13.00.05 – соціальна педагогіка. У 2009 році захистила докторську дисертацію у спеціалізовані вченій раді Луганського національного університету імені Т.Шевченка зі спеціальності 13.00.05 – соціальна педагогіка. Тема дисертації: «Теоретико-методичні засади соціалізації особистості у дошкільному дитинстві». Присуджено науковий ступінь доктора педагогічних наук.

Коло професійних інтересів: викладання дисциплін «Соціалізація особистості», «Соціальна педагогіка», «Соціальна психологія», «Психологія девіантної поведінки», «Актуальні проблеми соціальної педагогіки», «Актуальні проблеми  сучасного дитинства».

Коло наукових інтересів: соціалізація особистості, дитинство в сучасному соціумі, дитяча та молодіжна субкультура як чинник соціалізації особистості, особливості соціального становлення особистості в різних умовах життєдіяльності.

Автор понад 100 наукових праць у галузі соціальної педагогіки, теорії та методики виховання та соціалізації дітей, підготовки майбутніх фахівців, зайнятих у сфері соціально-педагогічної роботи, найвагомішими серед яких є монографії: «Соціалізація дітей у навчально-виховних комплексах “Дошкільний навчальний заклад – школа”» (2004), «Соціалізація особистості у дошкільному дитинстві: сутність, специфіка, супровід» (2009) «Соціалізація та виховання дітей дошкільного віку: теоретичні аспекти та методичний супровід» (2013), «Соціалізація особистості у сучасному соціокультурному середовищі: гендерний аспект» (2019).

Член спеціалізованої вченої ради Інституту проблем виховання НАПН України зі спеціальності 13.00.05 – соціальна педагогіка.

Керівник наукової школи «Педагогіка соціалізації дітей і молоді», інтереси науковців якої спрямовані на дослідження актуальних проблем за науковими напрямами: соціальна педагогіка, дошкільна освіта та теорія і методика професійної освіти. Під керівництвом І. П. Рогальської-Яблонської захищено 15 кандидатських і 4 докторських дисертації.

Нагороди: нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України (2015).

Контактна інформація:

Електронна адреса: inna 2710um@gmail.com

Литвиненко Ірина Сергіївна

ORCID ID: Ірина Сергіївна Литвиненко

 Googl Scholar: Литвиненко Ірина Сергіївна

 Scopus ID: 55906442400

  EMail: lis28062561@gmail.com

  Посада на кафедрі – доцент

  Вчене звання – доцент

     Науковий ступінь – кандидат психологічних наук                      (19.00.07-     педагогічна та вікова психологія.

     Базова освіта: вища за спеціальністю Психологія.                          Викладач психології

 Тема дисертацій: 

  • докторська «Психологічні аспекти індивідуалізації,диференціації професійної підготовки майбутніх психологів»
  • кандидатська «Індивідуалізація пізнавальної активності дітей дошкільного віку,2002

   Навчальні дисципліни,які викладає: 

  • Психологічне консультування, психотерапія,психокорекція та психологія
  • тренінгової роботи (1, 2 семестр);
  • Віковата педагогічна психологія (1 семестр);
  • Психологія масової поведінки та соціально-психологічна робота в
  • пенітенціарнихустановах (2 семестр);
  • Психологія реклами та ПР (1, 2 семестр)

Наукова та організаційна робота: 

  • Керівниця науково-дослідницької теми. « Психологічна допомога молодшим школярам,які пережили психологічні травмуючі ситуації
  • Наукове керівництво здобувачем,який одержав документ про присудження наукового ступеню кандидата психологічних наук зі спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія.
  • Відповідальний виконавець НДР «Психологічні детермінанти безпеки освітнього середовища закладів  загальної середньої освіти»

 Наукові та професійні  інтереси: Пріоритетні напрямки дослідження базуються на психодинамічному підході,проективної психодіагностики,системному моделюванні психологічних феноменів.

Підвищення кваліфікації:

ISMA Business Incubator Certificate participated in internship on “New technologies and innovation in higner education. Active teaching and learning.”June 03, 2019-September 04, 2019 (120 hours).

Основні публікації:

 Навчально-методичні праці:

1.Литвиненко І.С.Вікова та педагогічна психологія.(кредит: Ситуації в житті дітей дошкільного

віку).Підводні рифи життєвих ситуацій : – Миколаїв : Арнекс . 2017. – 471с.

2.Литвиненко І.С.Вікова та педагогічна психологія (Модуль : Ситуації в житті дітей молодшого шкільного віку). Програма “Знаю і розумію” . – Миколаїв :“Арнекс” , 2017 . – 384с.

3.Семиченко В.А. , Литвиненко І.С. , Чугуєва І.С.Загальна психологія ( кредит :  “Інструментарій для  психологічної експертизи “ . – Миколаїв : Арнекс , 2017. – 116с.

4.Литвиненко І.С. , Прасов Д.В. , Чугуєва І.Є.Вікова та педагагічна психологія (Модуль : Психологічні особливості роботи з важко виховуваними дітьми ) – Миколаїв : “Арнекс” , 2017 . – 254с.

5.Мороз Л.І. , Литвиненко І.С. ,  Прасов Д.В. Чугуєва І.С. Науково-дослідницька робота  студентів у вищих навсальних закладів . – Миколаїв. “Арнекс” , 2017 .- 164с.

 6.Литвиненко І.С. , Прасов Д.В. Основи експериментальної психології  – Миколаїв . “Арнекс” , 2018 . – 292с.

Статті у наукових фахових виданнях: 

  1. Литвиненко І.С.Розвиток особистості студента як майбутнього психолога / І.С. Литвененко//Наукові записки Інституту психологіі імені Г.ЯЯС Костюка АПН України/ за ред.. академіка С.Д Максименка. – К.: Міленіум, 2007. – Вип.32. – 518 (с. 454-461);
  2. Литвиненко І.С. Індивідуалізація начання як засіб якісної підготовки майбутніх психологів/ І.С. Литвененко// Вища Освіта України – Додаток3, том ІІ(9) – 2008р.- Тематичний випуск«Вища освіта України у контексті інтеграціі до європейського освітнього простору. – 625с. (с.350 – 354)
  3. Литвиненко І.С. – Використання деморенційованого підходу при спеціалізаціі майбутніх педагогів у галузі практичної психології / І.С.Литвененко // Науковий вісник Миколаївського державного університету імені В.О Сухомлинського: збірник наукових праць/ за ред.. С.Д.Максименка, Н.О. Євдокимової. – Том 2.- Вип.5. – Миколаїв: МДУ імені В.О.Сухомлинського, 2010. – 346с. – (серія «Психологічні науки») (с.170 -175);
  4. Литвиненко І.С. Компентетний підхід у професійній підставі майбутніх психологів/ І.С Литвененко//Науковий вісник Миколаївського державного унівірсетету імені В.О Сухомлинського: збірник наукових праць / за ред.. С.Д Максименка, Н.О Євдокимової. – Т.2 – Вип.9. – Миколаїв: МНУ В.О Сухомлинського, 2012. –286с. (Серія «Психологічні науки») (с 163-169).
  5. Литвиненко І.С. Практико – орієнтовне навчання майбутніх психологів в умовах ВНЗ/ І.С Литвененко// Вища освіта України – Додаток 3 до №1, ТомІІІ, – 2012р. – Тематичний випуск  “Міжнародні          психолого-педагогічні читання “ – 420с.(с.353-359)
  6. Литвиненко І.С Індивідуальна професійна підготовка майбутніх психологів/ І.С. Литвененко// психологія науки: проблеми і здобутки. Додаток 1 до №1,Том IV , -2012 . – Тематичний випуск « Проблеми емпіричних досліднень у психології» – Випуск 6. – 388 ( с 140 – 148)
  7. Литвиненко І.С Сучасні проблеми розвитку професійних компетенцій майбутніх психологів / І.С. Литвененко// Актуальні проблеми психології:Збірник наукових прав Інституту імені Г.С Костюка. – Київ, 2012. – Том ІІ.Психологія особистості. Психологічна допомога особистості. –Вип.6- 664с.(с. 331 – 339)
  8. Литвиненко І.С.Аналіз проблеми професійної підготовки практичних психологів до роботи в системі дошкільної освіти/ І.С. Литвиненко// Гуманітарний вісник ДВНЗ «Переяслав – Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» – Додаток 2 до Вип. 31: Тематичний випуск « Проблеми імпиричних досліджень у психології». – К.: Гнозис, 2013. – 548с. (с.500-512).
  9. Литвиненко І.С Теоретичні підходи до прогнозування професійного становлення психологів/ І.С Литвиненко// Науковий вісник Миколаївського державного університету імені В.О Сухомлинського: збірник наукових праць/ наук. Ред.. С.Д Максименка, Н.О Євдокимової. – Т.2 – Вип.11(99).-Миколаїв: МНУ імені В.О Сухомлинського, 2013. – 348с. – (серія «Психологічні науки»). ( с.171-178)
  10. Литвиненко І.С. Становлення смисложиттєвих орієнтацій практичних психологів на етапі професійної підготовки / І.С Литвиненко// Актуальні проблеми психологіі: Збірник наукових праць інституту психології імені Г.С Костюка. – Київ, 2013.- Том 11. – Психологія особистості. Психологічна допомога особистості. – Вип. 7- Частина 1. – : П П Лисенко 2013., – 630с. (с. 594 – 602);
  11. Литвиненко І.С. Роль волонтерства у професіоналізації особистості студентів – психологів у умова ВНЗ І.С Литвененко// Науковий вісник Миколаївського державного університету імені В.О Сухомлинського:збірник наукових праць/ за ред. С.Д Максименка, Н.О. Євдокимової – Том 2.Вип. 10(91). – Миколаїв: МНУ імені В.О Сухомлинського, 2013. – 368с. –(Серія « Психологічні науки») (с.191 – 196);
  12. Литвиненко І.С. Ціннісне ставлення старшокласників до свого життя:шлях  професійного само визнання особистості/ І.С Литвиненко//Гуманітарний вісник ДВНЗ « Переяслав – Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» – Додаток 1 до Вип. 29, Том 1: Тематичний випуск « Міжнародні Челпанівські психолого –педагогічні читання» . – К.: Гнозис 2013 – 518с. ( с.249 – 255)
  13. Литвиненко І.С. Професійна підготовка психологічних кадрів до роботи в пеніцетарній системі / І.С. Литвиненко // Проблеми сучаснох підготовки освіти.Серія :Педагогіка і психологія.- Вип.44.Частина 4.-Ялта .2014, (с.285-293)
  14. Литвиненко І.С.Особистістні аспекти — проблематика традиційного ставлення студентів —психологів / І.С.Литвиненко // Вічник Одеського національного університету.Серія:Психологія . Том 19-Вип.1. (31)Матеріали другої міжнародної науково-практичної конференції “ Розвиток особистостей в рамках просторово-часової організації життєвого шляху”.Одесса.2014.(с.186-196).
  15. Литвиненко І.С.Особливості  сучасної      професійної  підготовки психологічних кадрів до роботи в закладах освіти / І.С. Литвиненко// Науковий вісник Миколаївської національного університету імені В.О.Сухомлинського. Психологічні науки:збірник наукових праць/ за наук.ред. С.Д.Максименка ,Н.О. Євдокимової — Миколаїв ; МНУ ім.В.О.Сухомлинського, 2014 — Вип.2.13.(109). (с.114-121)
  16. Литвиненко І.С.Професійна підготовка психологів до роботи з дітьми які пережили важкі життєві ситуації / І.С. Литвиненко //  Актуальні проблеми психології: Збірник наукових праць Інституту психології імені Г.С. Костюка : Психологія особистості​​, Психологична допомога особистості,- Київ-Том11.-Вип.13(с.312-319).
  17. Литвиненко І.С.Феномен психологічної культури в контексті професфйної підготовки практикуючих психологів/Т.С.Литвиненко//Гуманітарний вісник ДВНЗ “Переяслів- Хмельницький державний університет імені Григорія Сковороди”-Додаток 2 до Вип.35: Тематичний пуск “ Проблеми емпіричних досліджень у психології”,-В.11-К.:Гнозис,2014.(с.80-88).
  18. Литвиненко І.С.Роль  ситуативних методів  навчання у професфйній підготовці майбутніх психологів /І.С Литвиненко// Науковий вісник Миколаївського національног університету імені В.О.Сухомлинського.Психологічні науки:збірник наукових праць /    ред.Н.О.Євдокомової -№2(15),В.О.Сухомлинського,2015.(с.63-73)
  19. Литвиненко І.С.Причини виникнення потягу до драмотології у дітей молодшого шкільного віку / І.С.Литвиненко// Актуальні проблеми психології.Збірник наукових праць інституту психологів імені Г.С.Костюка НАПН України . Том 11.Психологія особистості. Психологічна допомога особистості . – Вип.12.“Фенікс” 2015. (с.295-308).
  20. Литвиненко І.С.Особливості психологічної допомоги  молодшим школярам зі сходу України, які пережили психотравму / І.С.Литвиненко// Актуальні проблеми психології ; Збірник наукових праць інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України / за наук . Ред. С.Д.Максименка, Н.О.Євдокимової ,-Миколаїв: Уліон , 2015.- Том VII, Екологічнв психологія.- Випуск 38.(с.279-298).
  21. Литвиненко І.С.Духовний розвиток студентів-психологів /І.С.Литвиненко// Збірник наукових праць :філософія ,соціологія,психологія,-Івано-Франківськ: Вид-во ДВНЗ“Прикарпатський національній університет імені Василя Стефаника, 2015 . -Вип.20, 4.2. (с.47-54).
  22. Литвиненко І.С. Психологічний   супровід   дітей ,які пережили воєнний конфлікт /І.С.Литвиненко// NOWOCZESNAEDVKACJA; FILOZOFIA, INNOWACJA,DOSWIADCZENIE. Nr1(5)-2016.
  23. Литвиненко І.С.Розвиток практичних умінь у майбутніх психологів  щодо розв;язання життєвих ситуацій , як важлива складова професійної підготовки /І.С.Литвиненко// Актуальні дослідження в соціальній сфері : матеріали міжнародної  науково-практичної конфепенції ( м.Одесса, 16 травня 2016 р.) /гол.ред. .В.Корнещук.- Одесса : видавець Бунаєв Вадим Вікторович,2016(Україна,Росія,Білорусь,Литва,Приднепров'є,Бельгія,Швейцарія,Нігерія,Китай).(с.243-246).
  24. Литвиненко.І.С.Розвиток прктичних умінь у майюутніх психологів щодо розв;язання життєвих  ситуацій за допомогою візуальних методів /І.С.Литвиненко// Тези IV Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції : “Візуальний освітній простір : психологічні проблеми”Інститут психології імені Г.С.Костюка. Київ,2016 р.
  25. Литвиненко І.С.Розвиток патріотизму як   компонент    професійної  підготовки майбутніх практичних психологів / І.С.Лтивиненко // Актуальні прблеми психології :збірник наукових праць Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України . – Том IX. Загальна психологія. Історична психологія .Етнічна психологія.-Випуск 9. – К.Талком.2016 р. (с.343-350)
  26. Литвиненко І.С. Проблема традиційної підготовки  практикуючих психологів у сучасних соціальних умовах / І.С.Литвиненко // Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського.Психологічні науки: збірник наукових праць / за ред. Н.О.Євдокимивої . – №1 (16), травень 2016. – Миколаїв; МНУ імені В.О.Сухомлинського.
  27. Литвиненко І.С.Волонтерська діяльність як засіб індивідуалізації професійної підготовки студентів психологів /І.С.Литвиненко// Проблеми сучасної психології:збірник наукових праць    Кам;янець-Подільского національного університету імені Івана Огієнка,іститут психології імені Г.С.Костюка НАПН України .Випуск 36.”Аксіома”.2017р. (с.160-172);
  28. Литвиненко І.С.Професійна підготовка студентів до роботи  з підлітками схильних до бродяжництва/ І.С.Литвиненко// Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського. Психологічні науки: збірник наукових праць / за ред. Ірини Савенкової.- №1 (17), квітень 2017р. -Миколаїв ; МНУ імені В.О Сухомлинського,2017р. (с.101-109).
  29. Литвиненко І.С., Хотєнов І.М. Синдром емоційного вигорання хірургічної спеціалізації; / І.С.Литвиненко ,І.М. Хотєнов (с. 109-115).
  30. Литвиненко І.С. Практично-орієнтована підготовка студентів — психологів для Збройних силУкраїни / І.С.Литвиненко // Актуальні дослідження в соціальній сфері: матеріали дев;ятої міжнародної  науково-практичної конференції (м.Одесса, Одесса 2017 р.) / гол. ред. В.В.Корнещук. – Одесса :  ФОП Бондаренко М.О.,2017 р. (с.286-290) [ Україна , Росія ,Бельгія , Швейцарія , Литва , Конго , Нігерія ] ;
  31. Литвиненко І.С. , Хотєнов І.М. Синдром емоційного вигорання у лікарів –  хірургів   щелепо — лицевого відділення / І.С. Литвиненко , І.М.Хотєнов// (с.55-58).
  32. Литвиненко І.С.Деякі проблеми  професійної підготовки майбутніх психологів для дошкільної та початкової освіти / І.С.Литвиненко // Актуальні дослідження в соціальній сферв : матеріали десятої міжнародної науково — практичної конференції ( м.Одесса ,17 листопада 2017р.) / гол.ред. В.В. Корнещук . -Одеса : ФОП Бондаренко М.О.,2017р. (с.210-213);
  33. Литвиненко.І.С. До питання підготовки майбутніх психологів  системи освіти до роботи з молодшими школарами із сходу України / І.С.Литвиненко // Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського.Психологічна науки: збірник наукових праць / за ред. Ірини Савенкової . -№2 (18), листопад 2017 . – Миколаїв : МНУ імені В.О.Сухомлинського . 2017. (с.128-134);
  34. Литвиненко І.С. Індивідуальзація навчання майбутніх психологів , як умова якісної освіти /І.С.Литвиненко // Socialandaspectsofsustainabledevelopmentofregions. (Соціально- економічні ачпекти сталого розвитку регіона )  monograph. Opole. 2017.
  35. Литвиненко І.С. Реалізація активних методів навчання у прфесійній  підготовці майбутніх психологів  шляхом розв'язання життєвих ситуацій / І.С.Литвиненко //Психологічний часопис : Збірник наукових праць / за ред. С.Д. Макссименка, – №6 (10). – Вип. 10. – Київ : Іститут психології імені Г.С.Костюка Національної академфїї педагогічних наук України , 2017. (с.90-106);
  36. Литвиненко І.С. Не пропустіть дитинство свого мадюка//Палітра педагога. 2017.- №5. С.3-7.(Переможець конкурсу освітніх технологій за 2017р.)
  37. Литвиненко І.С. Журнали які чекають педагогів // Дошкільне виховання, 2017. – №1. – с.18 –20.
  38. Литвиненко І.С. Сучасний керівник – лідер згуртованої команди // Дошкільне виховання, 2017. – №5. С 7-10.
  39. Литвиненко  І.С. Професійна підготовка студентів-психологів до роботи з дітьми війни/ І.С.Литвиненко // Пост-травматичний розпад: дорослі ,діти  та родині ситуації  війни- Міжнародне-науково практине видання / заг.ред. І.Маноха ,Г.Собчук . – ТомIII – Варшава , -Київ :ПАН — Гнозис ,2018. (с.288-302).
  40. Литвиненко І.С.Професійна підготовка майбутнії психологів до роботи із засудженими  / І.С.Литвиненко// Науковий вісник Миколаївського нвціонального університету імені В.О.Сухомлинськго. Психологічні науки .Збірник наукових праць / за ред. Ірини Савенкової . -№1 (19) . квітень 2018 .- Миколаїв : МНУ імені В.О.Сухомлинського. 2018. (с.73-87).
  41. Литвиненко І.С. Психологічна готовність .як чиник прфесійного розвитку психолога //І.С.Литвиненко//Трансформаційні зміни особистості студенської молоді засобами професійної освіти       Всеукраїнської науково практичної конференції 17 квітня 2018р.
  42. Литвиненко І.С. Загрози комп’ютерного світу // Дошкільне виховання, 2018 – №5. С3
  43. Литвиненко І.С., Прасол Д.В., Кузнецова С.В., Чугуєва І.Є. Psychological support of children who have experienced armed conflict. Novoccze na educaja: filizofia, innovaja, doswiadczenie – Nr 1(5). – Lodz : Wydavwnictwo Naukowe Wyzszej Szkoly Informatyki і Umiejetnosci. – 2016. ‑P. 8-15.  Міжнародний збірник наукових праць (Nowoczesna Edukacja zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem: ISSN 2450-3800)

Куріленко Тетяна Василівна

 

ORCID ID:  Тетяна Василівна Куриленко

Google Scholar: Куриленко Тетяна Василівна

E-Mail:  ardo1502@gmail.com

Посада на кафедрі – викладач філософських дисциплін

Базова освіта: вища за спеціальністю Філософія

Навчальні дисципліни, які викладає:

  •  Філософія

Наукові та професійні інтереси:  Сфера наукових інтересів зосереджена навколо питань дослідження онтології людини, аксіологічного виміру буття людини.

Підвищення кваліфікації:

В 2016 р. пройшла підвищення кваліфікації у НАПНУ ДВНЗ «Університет менеджменту освіти»  Центральний інститут  післядипломної педагогічної освіти (на базі МНУ ім.. В.О. Сухомлинського). Свідоцтво про підвищення кваліфікації СП 35830447/1002-16 від 10.06.2016 р.

Основні публікації:

Навчально-методичні праці:

  • Куриленко Т.В. Методичні рекомендації до семінарських занять з «Філософії». – Миколаїв, 2019. Електронне видання. (Протокол № 12  засідання вченої ради МНУ ім. В.О.Сухомлинського від 19.06.2019 р.)
  • Куриленко Т.В. Тестові завдання з дисципліни «Історія культури зарубіжних країн» для студентів спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія ) – Миколаїв, 2018. – Електронне видання. (Протокол № 4  засідання вченої ради МНУ ім. В.О.Сухомлинського від 19.11.2018 р.)
  • Словник філософських та культурологічних термінів / Полянська В.І., Боборикін В.Ю., Крижановська Н.Є.,  Онофрійчук О.А.,  Куриленко Т.В.,  Покуль О.Б., Бундюченко Т.В. /за заг. ред.. В.І. Полянської. – Херсон: Грінь Д.С., 2014. – 150 с.

  Публікації  за матеріалами міжнародних науково-практичних конференцій:

  • Куриленко Т.В. Цінність духовності в сучасній культурі / Т.В. Куриленко //Людина віртуальна: нові горизонти: зб. наукових праць / за заг. ред. д. філос. н. Журби М.А. – Монреаль: СРМ «ASF», 2020. –  С.12-14.
  • Куриленко Т.В. Бінарні концепти комунікації та діалог культур: деякі аспекти / Т.В. Куриленко //Актуальні питання, проблеми та перспективи розвитку гуманітарного знання у сучасному інформаційному просторі: національний та інтернаціональний аспекти: зб. наукових праць / за заг. ред. д. філос. н. Журби М.А. – Монреаль: СРМ «ASF», 2019. –  С.29-31.
  • Куриленко Т.В. Буття людини в проблемному полі ідентичності / Т.В. Куриленко // Людина віртуальна: нові горизонти: зб. наукових праць / за заг. ред. д. філос. н. Журби М.А. – Монреаль: СРМ «ASF», 2019. –  С.15-17.
  • Куриленко Т.В. Буття людини в контексті постіндустріального суспільства / Т.В. Куриленко //Актуальні питання, проблеми та перспективи розвитку гуманітарного знання у сучасному інформаційному просторі: національний та інтернаціональний аспекти: зб. наукових праць / за заг. ред. д. філос. н. Журби М.А. – Монреаль: СРМ «ASF», 2018. –  С.14-17.
  • Куриленко Т.В. Етнокультурний вимір ідентичності / Т.В. Куриленко //Людина віртуальна: нові горизонти: зб. наукових праць / за заг. ред. д. філос. н. Журби М.А. – Монреаль: СРМ «ASF», 2018. –  С.29-31.
  • Куриленко Т.В. Кризис идентичности в современном обществе: методологический аспект / Т.В. Куриленко //Релігія, релігійність, філософія та гуманітаристика у сучасному інформаційному просторі:  національний та інтернаціональний аспекти: зб. наукових праць / за заг. ред. д. філос. н. Журби М.А. – Монреаль: СРМ «ASF», 2017. –  С.55-57.
  • Куриленко Т.В. Проблема цінностей в контексті постіндустріального суспільства / Т.В. Куриленко //Актуальні питання, проблеми та перспективи розвитку гуманітарного знання у сучасному інформаційному просторі: національний та інтернаціональний аспекти: зб. наукових праць за заг. ред. д. філос.н. Журби М.А. – Частина І. – Монреаль: СРМ «АSF», 2017. – С.15-17.
  • Куриленко Т.В. Проблема культурної ідентичності в сучасному українському просторі / Т.В. Куриленко //Людина віртуальна: нові горизонти: зб. наукових праць/за заг. ред. д. філос.н. Журби М.А. – Частина І. – Монреаль: СРМ «АSF», 2017. – С.73-75.
  • Куриленко Т.В. Освіта в умовах глобалізації / Т.В. Куриленко //Религия, религиозность, философия и гуманитаристика современном информационном пространстве: национальный и интернациональный аспекты: зб. наукових праць /за заг. ред. д. філос.н. Журби М.А. – Монреаль: СРМ «АSF», 2016. – С.37-38.
  • Куриленко Т.В. Життєвий світ сучасної людини: методологічний аспект / Т.В. Куриленко //Всеукраїнська науково-методичнаконференція «Могилянські читання – 2016: досвід та тенденції розвитку суспільства в Україні: глобальний, національний та регіональний аспекти»: [збірник тез]. – Том 4. – Миколаїв: Вид-во ЧНУ ім. Петра Могили, 2016. – 124 с. – С. 54-55.
  • Куриленко Т.В. Культура как диалог / Т.В. Куриленко // Людина віртуальна: нові горизонти: зб. наукових праць / за заг. ред. д. філос.н. Журби М.А. – Рубіжне: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2016. – С. 38-40.
  • Куриленко Т.В. Поняття комунікативної компетентності в контексті етики дискурсу / Т.В. Куриленко // Інформація та культура в забезпеченні сталого розвитку людства: зб. матеріалів Міжнар. наук.-практ. конф., Маріуполь, 04 листопада 2015 р. / Маріупольський державний університет; за заг. ред. Г. І. Батичко. – Маріуполь: МДУ, 2015. – С. 195-197.
  • Куриленко Т.В. Етичні аспекти комунікативної філософії / Т.В. Куриленко //Всеукраїнська науково-методична конференція «Могилянські читання – 2015: досвід та тенденції розвитку суспільства в Україні: глобальний, національний та регіональний аспекти»: [збірник тез]. – Том 3. – Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. Петра Могили, 2015. – С. 98-100.
  • Куриленко Т.В. Етика відповідальності в контексті комунікативної філософії / Т.В. Куриленко //Актуальні питання, проблеми та перспективи розвитку гуманітарного знання у сучасному інформаційному просторі: національний та інтернаціональний аспекти: зб. наукових праць / за заг. ред. д. філос.н. Журби М.А. – Рубіжне: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2015. – С. 14-15.
  • Куриленко Т.В. Духовность как феномен человеческого бытия / Т.В. Куриленко  // Актуальні питання, проблеми та перспективи розвитку гуманітаристики в сучасному інформаційному просторі: національний та інтернаціональний аспекти: зб. наукових праць / за заг. ред. д.філос.н. Журби М.А. – Частина І. – Луганськ:вид-во СНУ ім. В. Даля, 2014. –  С. 81-82.